Account Support Specialist (Chinese Speaker)
Locație Bucuresti - Sediul Central
Departament Marketplace
Cod 2055
Aplicare acum

Responsabilitati

  • Monitorizeaza si asigura consultanta in procesul de vama si transport pentru toate bunurile si produsele importate din China sau Europa de catre sellerii eMAG
  • Ofera suport sellerilor eMAG Marketplace in folosirea platformei, in principal in zona de achizitie
  • Ofera suport sellerilor eMAG Marketplace in obtinerea documentelor necesare functionarii in platforma Marketplace (cod fiscal, cod EORI)
  • Opereaza in sistemul informatic al companiei statusurile pentru comenzile de achizitii ale sellerilor eMAG Marketplace
  • Identifica solutiile optime (rute/grupaje/furnizori) pentru transportul marfurilor de la seller la depozit (cost/time efficiency) prin intermediul partenerilor agreati
  • Verifica comenzile de transport catre furnizorii de transport si urmareste concretizarea/ anularea/ modificarea acestora
  • Completeaza si pastreaza acuratetea bazei de date aferenta transporturilor in sistemul informatic
  • Ghideaza transportatorii si verifica zilnic statusul tranzitelor in acelasi timp pastrand baza de date actualizata
  • Asigura relatia dintre seller si declarantul vamal/autoritatile vamale
  • La cererea autoritatilor vamale, poate solicita sellerului sa asigure documentele aferente formalitatilor vamale de import/export, acestea fiind responsabilitatea sellerului
  • Asigura suport pentru efectuarea formalitatilor vamale colaborand cu partile implicate: departamentele interne ale companiei, coordonator de transport, comisionar vamal, transportator
  • Asigura suport pentru operatiunile de expeditie prin sistem de tip curierat.

Cerinte

  • Studii superioare finalizate (preferabil in domenii precum: transporturi, tehnic sau economic)
  • Cunostinte de legislatie si proceduri vamale, proceduri ale transportului de marfuri
  • Limba engleza: mediu-avansat
  • Limba chineza: incepator-mediu este un plus
  • Experienta relevanta in domeniu (organizare de transporturi rutiere internationale; formalitati vamale de import; transporturi multi-modale)
  • Experienta cu furnizori/transportatori/operatori logistici internationali reprezinta un avantaj
  • Cunostinte operare pachet Microsoft Office - Excel (mediu-avansat).

Beneficii

  • Pachet salarial competitiv
  • Primesti un buget flexibil pentru tichete de masa, turism intern, pensie privata, cursuri de limbi straine
  • Abonament medical la Medicover sau Medlife
  • Primesti discount-uri si la serviciile oferite de partenerii nostri – banking, telefonie, medicina dentara, wellness sau cafenele
  • Biblioteca Bookster: alegi ce vrei sa citești, iar cartile vin la tine acasa